Apg29.Nu

Apostlagärningarna fortsätter i vår tid!

TV

Jesus i Gamla Testamentet: Amir Tsarfati

I den här videon undervisar Amir Tsarfati om Jesus i Gamla testamentet. Videon har svensk text, och jag rekommenderar dig starkt att se den — den är mycket bra.

Amir Tsarfati är jude och berättar i början att när han ännu inte var frälst och inte hade tagit emot Jesus, hade han bara Gamla testamentet att läsa ur, eftersom judarna inte har Nya testamentet.

När han läste Gamla testamentet förstod han att det handlade om Jesus, och på så sätt kom han till tro på honom.

TV - 2021-11-05 19:46

Amir Tsarfati Jesus Messias Bibeln Gamla testamentet Undervisning


0 kommentarer

Kommentera

Alla kommentarer modereras. Antal tecken kvar: 340


Vill du bli frälst och få evigt liv? Ta då emot Jesus genom att be högt:

Jesus, jag tar nu emot dig och bekänner att du är Herren. Jag tror att Gud har uppväckt dig från de döda. Tack att jag nu är frälst och har fått evigt liv. Amen.

Dagens datum

Idag är det söndagen den 12 oktober 2025, vecka 41 och klockan är 04:31. Valfrid och Manfred har namnsdag.

Dagens ord

Luk. 23:23 Men de ansatte honom med höga rop och krävde att han skulle korsfästas, och deras och översteprästernas rop fick övertaget.


Senaste bönämnet

2025-10-11 21:25
Fortsätt be Gabriel hitta livspartner

1 ber för bönämnet!


Senaste artiklar


Senaste kommentaren

Lars-goran Marklund - Sat, 11 Oct 2025 20:45:50 +020
Jag har sett delar av din Intervju och vi har haft samma liv insåg jag. Om du visste hur många du har räddat bland annat Jag (ha lust till det goda) och det gör jag . Gud välsigna din sida sajt APG29. Amen!

Skrevs i Jag fick hela mitt liv förvandlat


Senaste bloggar och medier

  • Tidig söndagsmorgon i Ystad
  • DAGENS BIBELORD: Psalm 121:1-2
  • Dagens andakt den 12 oktober

Treenigheten

Gud är en, men i tre personer: Fadern, Sonen och Anden – och Jesus är Sonen som blev människa.

Vi har inte en överstepräst som inte kan ha medlidande med våra svagheter, utan en som blev frestad i allt liksom vi, men utan synd. (Heb 4:15)


Citatet

En kristen utan bön är som en soldat utan vapen, en idrottare utan träning, ett träd utan rötter.
- David Wilkerson (1931–2011)


Mest lästa artiklar idag

1. Omskärelse är till ingen nytta
2. Jesus i Gamla Testamentet: Amir Tsarfati
3. Abraham-avtalets mynt är knuten till ändetiden
4. Nobels fredspris till María Corina Machado - vem är det?
5. Du behöver inte resa ut i världen för att nå onådda folkgrupper - de finns redan här i Sverige

TROSBEKÄNNELSEN

För om du med din mun bekänner att Jesus är Herren och i ditt hjärta tror att Gud har uppväckt honom från de döda, ska du bli frälst. (Joh 10:9)

apg29.nu | Cookiepolicy

FACEBOOK TWITTER YOUTUBE TIKTOK INSTAGRAM


Denna webbplats använder cookies.