BÖnesidan | Butik | Media | TikTok | Om | Kontakt | Sök
Apg29.Nu
Apostlagärningarna fortsätter i vår tid!
DU BEHÖVER JESUS

Jesus Kristus: En av de mest inflytelserika personerna i mänsklighetens historia

Christer Åberg
2023-03-25 16:36

ChatGPT

/bild/chatgpt-1679758411.jpg

Även en AI-robot vet vem Jesus Kristus är. 

Jag frågade ChatGPT vem som är den mest kända historiska personen. Så här svarade chattroboten.

"Precis som med den mest kända personen idag beror det på vilken tidsperiod och geografisk plats vi tittar på. 
Men om vi pratar om en person som är känd över hela världen och som har haft en långvarig påverkan på mänskligheten, skulle jag säga att Jesus Kristus är en av de mest kända historiska personerna. 
Kristendomen, som är baserad på hans liv och läror, har en global följande och har påverkat samhällen och kulturer i över tvåtusen år."

Jag var tvungen vad roboten menade med "global följande". Savaret jag fick är helt fantastiskt och sanningsenligt:

Med "global följande" menar jag att kristendomen, som är baserad på Jesus Kristus liv och läror, har en stor följarskara runt om i hela världen. 
Kristendomen är en av de största religionerna i världen med omkring 2,4 miljarder anhängare. 
Det finns kristna samfund och kyrkor i många länder och regioner över hela världen, vilket visar att Jesus Kristus har haft en global påverkan på mänskligheten. 
Många kristna tror på Jesus Kristus som en central figur i sin tro och följer hans läror och exempel.

Till detta säger jag bara amen!

Christer Åberg

#ChatGPT #AI #Robot #Jesus Kristus #Känd #Inflytelserik #Världskänd


0 kommentarer

Kommentera

Alla kommentarer modereras. Antal tecken kvar: 340


Vill du bli frälst och få evigt liv? Ta då emot Jesus genom att be högt:

Jesus, jag tar nu emot dig och bekänner att du är Herren. Jag tror att Gud har uppväckt dig från de döda. Tack att jag nu är frälst och har fått evigt liv. Amen.


Stöd Apg29.Nu

Swish: 072 203 63 74

Paypal: https://www.paypal.me/apg29

Bankkonto (Swedbank)

Clearing: 8150-5 Kontonummer: 934 343 720-9

IBAN: SE7980000815059343437209 BIC: SWEDSESS


Senaste bönämnet

2023-06-02 20:58
Gud, jag kan aldrig tacka Dig nog för allt du gjort för oss. Jag har inget att ge förutom varje dag av mitt liv. Att få vara i din närhet. Umgås med dig. Låt mitt liv bli en lovsång till dig jag ber.

4 ber för bönämnet!


Senaste artiklar

Intervju med Christer Åberg, Holger Nilsson och Alf B Svensson i Sverige LIVE på TV Vision Sverige

Bilder som förklarar treenigheten

Från förbannelse till frihet: En ovanlig födelsedagshistoria

Hotbilden för terroristbrott fortsätter att vara allvarlig i Sverige

Pingstens mirakel bekräftar treenigheten

Livets värde: En resa genom smärta och upplysning

Varför vi behöver vara brinnande i anden

Dopet i den Helige Ande och tungotalet

Pingstdagens mirakel

Syriska bröder planerade sprängning av svensk kyrka - gripna i Tyskland


Senaste kommentaren

Andy Svensson - 02/06-23 17:55
På korset tog Jesus Kristus vår ångest och förbannelse med. Jesus vet hur det är att bli hatad Lars-Göran hans kärlek förvandlar oss och giver oss kraft att förlåta. Se på vad Jesus Kristus har gjort för dig hans död blev en seger för oss ett liv i överflöd. Du har gjort ditt bästa val att välja Jesus som Herren 😊, var välsignad!!

Skrevs i Från förbannelse till frihet: En ovanlig födelsedagshistoria


STÖD APG29
Swish: 072 203 63 74
Paypal: https://www.paypal.me/apg29
Bankkonto (Swedbank)
Clearing: 8150-5 Kontonummer: 934 343 720-9
IBAN: SE7980000815059343437209 BIC: SWEDSESS

FACEBOOK YOUTUBE TIKTOK INSTAGRAM