Apg29.Nu

Apostlagärningarna fortsätter i vår tid!

Julkalender

Lucka 1 - Gud med oss

Bibeln.

Jes 7:14 Därför ska Herren själv ge er ett tecken: Se, jungfrun ska bli havande och föda en son, och hon ska kalla honom Immanuel.

Det är fascinerande att läsa Gamla testamentet i Bibeln eftersom det handlar om Jesus, Guds Son.

700 år innan Jesu födelse profeterar Jesaja om Jesu födelse. Han skulle födas av en kvinna som inte har haft sex med någon man – alltså en jungfru. En övernaturlig födelse.

Barnet hon skulle föda var en pojke, ett gossebarn. Bibeln säger att hon lindade honom och lade honom i en krubba. Hon födde alltså en människa.

Jesus fanns innan i himlen, men han stiger ner från himlen och blir född av Maria som människa. Och det barn som föddes kallar hon för Immanuel. Nya testamentet lär oss att det namnet betyder "Gud med oss".

Så det barn som föddes, lindades och lades i en krubba är Gud med oss. Med andra ord: Det barn som blev människa är Gud.

Varje jul lyfter vi fram Jesu unika och övernaturliga födelse. Han stiger ner från himlen och blir människa. Detta är ett stort mirakel som förändrar hela världshistorien. Syftet med Jesu födelse var att han skulle offra sig för världens synder på ett kors.

För att han skulle kunna dö så var han tvungen att bli människa. Han kunde inte dö som Gud, eftersom Gud kan inte dö, men som människa kunde han dö. Det var därför han blev människa.

Ibland vill människor ha tecken från Gud. "Ge mig tecken så ska jag tro," säger de, men här har de fått ett starkt tecken: Jungfrun ska bli havande. Och 700 år senare gick denna starka profetia bokstavligen i uppfyllelse.

Julkalender - 2024-12-01 01:11

Julkalender Lucka 1 Lucköppning Jesus är Gud Jesu födelse Profetia


3 kommentarer

Lars-goran Marklund - 01/12-24 10:32
Jesus var ingen människa Han valde att bli människa. Huvudsaken är att man
firar ( Gudabarnet )


Lars-goran Marklund - 02/12-24 07:00
Hur många julsaker man har! och köphysteriet!😔 runt denna högtid tillhör man världen. Den verkliga anledningen är att Gudabarnet Jesus🙂 men tyvärr har Folk glömt det. Tack Gud för 🙂 Julen.
Bra


Andy Svensson - 02/12-24 14:32
Och Ordet blev kött och bodde bland oss, och vi såg hans härlighet, en härlighet som den Enfödde har av Fadern, och han var full av nåd och sanning.


Kommentera

Alla kommentarer modereras. Antal tecken kvar: 340


Vill du bli frälst och få evigt liv? Ta då emot Jesus genom att be högt:

Jesus, jag tar nu emot dig och bekänner att du är Herren. Jag tror att Gud har uppväckt dig från de döda. Tack att jag nu är frälst och har fått evigt liv. Amen.

Dagens datum

Idag är det tisdagen den 14 oktober 2025, vecka 42 och klockan är 09:50. Stellan har namnsdag.

Dagens ord

Luk. 23:33 Och när de kom till det ställe som kallas Huvudskalleplatsen, korsfäste de honom och förbrytarna där, den ene på den högra sidan och den andre på den vänstra.


Senaste bönämnet

2025-10-13 22:30
Bed att jag får en ny bra läkare som förstår mig vilken svår daglig värk jag har varje dag så jag får oxycodone 25-30 mg. tabl. tre gånger om dagen som tar bort värken för mig bed Gud om hjälp med det

1 ber för bönämnet!


Senaste artiklar


Senaste kommentaren

Lars-goran Marklund - 13/10-25 16:27
När man tror att krig är slut ,blir det konflikt någon annan stans på jorden. Inte blir det fred av förhandlingar av ett monster. Guds vägar är ej människors vägar. I uppbarelseboken(Bibeln) står det. Läs det*** Jesus Kristus undervisade om (*"Sista tiden*). Läs det och bli vis.

Skrevs i Kriget slut - Gisslan hemma


Senaste bloggar och medier

  • Till minne av Inga Gillsberg
  • Kyrkoherde köptes ut – nu granskas processen av biskopen och domkapitlet
  • Att stänga ute tron

Treenigheten

Jag bekänner att Gud är en i tre personer: Fadern, Sonen och Anden. Jesus Kristus, Guds Son, blev människa för vår frälsning.

Fadern och jag är ett. (Joh 10:30)


Citatet

Martyriernas blod är kyrkans utsäde.
- Tertullianus (ca 155–220)


Mest lästa artiklar idag

1. Kriget slut - Gisslan hemma
2. Stefan Hallmans vittnesbörd
3. Nytt mordförsök på Donald Trump - Attentatsman låg gömd på golfbana
4. Hur kan det bli fred i Gaza?
5. Nobels fredspris till María Corina Machado - vem är det?

TROSBEKÄNNELSEN

För om du med din mun bekänner att Jesus är Herren och i ditt hjärta tror att Gud har uppväckt honom från de döda, ska du bli frälst. (Joh 10:9)

apg29.nu | Cookiepolicy

FACEBOOK TWITTER YOUTUBE TIKTOK INSTAGRAM


Denna webbplats använder cookies.