Apostlagärningarna fortsätter i vår tid!
Julkalender
Det är intressant att notera att det redan står i Gamla testamentet att Gud har en son. Och denna son ser vi i Nya testamentet är Jesus Kristus.
Hos 1:1 Då Israel var ung, hade jag honom kär, och från Egypten kallade jag min son.
Det är fascinerande att läsa Gamla testamentet eftersom det talar om Jesus. Det finns 300 profetior i Gamla testamentet som uppfylls i det Nya testamentet med Jesus. Denna profetia från Hosea 1:1 är en av dem. Bokstavligen blir den uppfylld efter att Josef och Maria flydde med barnet Jesus till Egypten för att undkomma Herodes galenskap.
Herodes lät mörda alla pojkar som var två år eller yngre i sitt försök att döda Jesus, som hade blivit född i Betlehem. När Herodes var död kunde Josef och Maria tillsammans med Jesus återvända till Israels land från Egypten. Då uppfylls Hoseas profetia bokstavligen, vilket vi ser i Matteus kapitel 2.
Matt 2:13 När de hade gett sig av, se, då uppenbarade sig i en dröm en Herrens ängel för Josef och sa: Stå upp och ta barnet och dess mor och fly till Egypten, och stanna där tills jag säger till dig, för Herodes tänker söka efter barnet för att döda det. 14 Då stod han upp och tog om natten med sig barnet och dess mor och flydde till Egypten, 15 och stannade där tills Herodes hade dött, för att det skulle uppfyllas som Herren hade sagt genom profeten, som sa: Ut ur Egypten har jag kallat min Son.
Det är intressant att notera att det redan står i Gamla testamentet att Gud har en son. Och denna son ser vi i Nya testamentet är Jesus Kristus.
Julkalender - 2023-12-11 01:40
Jul Lucköppning Guds son Jesus Kristus Profetia
Lars-goran Marklund - 11/12-23 02:19
Antingen tillhör man Världen eller så öppnar Jesus Kristus ögonen och hjärtat för Gud. Herren kommer snart med skyarna. Jag hoppas att jag är får när "Herrens stora dag" är. Domens dag är nära.
Bra Christer.
Svensson - 12/12-23 08:12
Så ljuvligt att följa denna julkalender. Har saknat en julkalender som endast handlar om Jesus. Bort med tomtar och villoläror, in med Herren istället.
Jesus, jag tar nu emot dig och bekänner att du är Herren. Jag tror att Gud har uppväckt dig från de döda. Tack att jag nu är frälst och har fått evigt liv. Amen.
Idag är det onsdagen den 15 oktober 2025, vecka 42 och klockan är 07:55. Hedvig och Hillevi har namnsdag.
Luk. 24:7 Han sa: Människosonen måste bli utlämnad i syndiga människors händer och korsfästas och uppstå på tredje dagen.
Apg29 - 14/10-25 22:57
Hamas avrättar människor efter att Israel har dragit sig tillbaka. https://www.aftonbladet.se/nyheter/a/eMbL7R/hamas-utfor-offentliga-avrattningar-i-gaza
Skrevs i Hur kan det bli fred i Gaza?
Gud är en i väsen och tre i personer: Fadern, Sonen och Anden – Jesus är Sonen som blev människa för vår skull.
Fadern och jag är ett. (Joh 10:30)
Kristendomen handlar inte om vad vi gör för Gud, utan om vad Gud har gjort för oss.
- Greg Laurie (f. 1952)
1. Straffar Gud kristna här på jorden?
2. Kriget slut - Gisslan hemma
3. Stefan Hallmans vittnesbörd
4. Hur kan det bli fred i Gaza?
5. Sanningen som många missar om uppryckandet
För om du med din mun bekänner att Jesus är Herren och i ditt hjärta tror att Gud har uppväckt honom från de döda, ska du bli frälst. (Joh 10:9)
FACEBOOK TWITTER YOUTUBE TIKTOK INSTAGRAM