Apg29.Nu

Apostlagärningarna fortsätter i vår tid!

Julkalender

Lucka 8 - Messias skulle komma från fattiga förhållanden

Christer Åberg - Julkalender

Josef och Maria offrade duvor.

Josef och Maria offrade duvor.

Det är intressant att de inte offrade något lamm eftersom Jesus är det felfria offerlammet. Han skulle försona världen med Gud på Golgata kors när tiden var inne.

Sak 9:9 Fröjda dig mycket, du Sions dotter! Jubla, du Jerusalems dotter! Se, din Konung kommer till dig, rättfärdig och segerrik, ödmjuk och ridande på en åsna, på en åsninnas fåle. 
Jes 53:2 För han sköt upp som en späd planta inför honom, och som en rot ur torr jord. Han hade inget ståtligt yttre eller prakt. Han hade inget utseende som tilltalade oss när vi såg honom. 

Av Sakarja 9:9 och Jes 53:2 framgår att Messias skulle komma från fattiga förhållanden, även om han var ättling till kung David. Eftersom han föddes i en fattig hantverkarfamilj, uppfylldes det profetiska ordet om honom.

Att Maria och Josef var fattiga framgår tydligt av berättelsen i Luk 2:24 och för att de skulle offra, såsom det är sagt i Herrens lag, ett par turturduvor eller två unga duvor. 

Egentligen skulle de ha offrat ett lamm till brännoffer och en duva som syndoffer vid det här tillfället, men Mose lag tillät ett billigare alternativ för dem, som inte hade råd med standardoffret. Josef och Maria hade det så knappt att de fick använda sig av det alternativet.

Det är intressant att de inte offrade något lamm eftersom Jesus är det felfria offerlammet. Han skulle försona världen med Gud på Golgata kors när tiden var inne.

Christer Åberg - Julkalender
2023-12-08 16:47

jul Lucköppning Julkalender Messias Jesu födelse


1 kommentarer

Lars-goran Marklund - 08/12-24 02:16
Redan under 18talet hade den store Diktaren: 💥👍Dan Andersson❤️ sin åsikt klar
("Den goda människan är den som försöker och kämpar för sitt bröd) arbetare.
(Sociteten)😔var giriga,avundsjuka på varandra, hämdlystna egenskaper som man ska undvika under sitt jordeliv. Det står i bibeln.


Kommentera

Alla kommentarer modereras. Antal tecken kvar: 340


Vill du bli frälst och få evigt liv? Ta då emot Jesus genom att be högt:

Jesus, jag tar nu emot dig och bekänner att du är Herren. Jag tror att Gud har uppväckt dig från de döda. Tack att jag nu är frälst och har fått evigt liv. Amen.

Dagens datum

Idag är det lördagen den 6 september 2025, vecka 36 och klockan är 12:58. Lilian och Lilly har namnsdag.

Dagens ord

Jag är vinstocken, ni är grenarna. Om någon förblir i mig och jag i honom, bär han rik frukt. (Johannes 15:5)


Senaste bönämnet

2025-09-05 14:03
Önskar förbön för en 26-årig tjej som har flera knölar i bröstet ska in på Sundsvalls sjukhus på onsdag för undersökning käre Jesus tack för frälsning i hennes liv

7 ber för bönämnet!


Senaste artiklar

När skrevs Bibeln?

Demoner finns på riktigt

Bibeln uppmanar oss att testa ankan

Den helige Ande är smörjelsen

Skolbarn dödade i kyrka - Hatbrott?

Jesus vandrade omkring och gjorde gott

Har du blivit frälst? - Berätta det för oss!

Det finns två sätt att bli lurad på - Søren Kierkegaard

Djävulen är inte Gud – och inte människan heller

Jag vill komma till himlen - Donald Trump


Senaste kommentaren

Joakim - 06/09-25 06:16
blev frälst i London på ett vandrahem kom kristina tror och blev tronde den 9 oktober 2002 och tog emot Jesus den 20 april 2003 i London också

Skrevs i Har du blivit frälst? - Berätta det för oss!


Senaste bloggar och medier

  • Unga män: Därför väljer vi att gå bibelskola
  • Stephen Cottrell om Englands nya ärkebiskop
  • Hur blev antisemitismen mainstream?

→ Läs allt här!


Treenigheten

När vi ser på Jesus ser vi Gud, och han är alltid ett med Fadern och Anden.

Tomas svarade honom: "Min Herre och min Gud!" (Joh 20:28)


Citatet

Den största fällan är inte misslyckande, utan framgång utan Gud.
- Charles Colson (1931–2012)


Mest lästa artiklar idag

1. När skrevs Bibeln?
2. Demoner finns på riktigt
3. Jesus helade min hund
4. Min berättelse om min lillasyster Jenny
5. Lucka 20 - Det folk som vandrar i mörkret ska se ett stort ljus

TROSBEKÄNNELSEN

För om du med din mun bekänner att Jesus är Herren och i ditt hjärta tror att Gud har uppväckt honom från de döda, ska du bli frälst. (Joh 10:9)

apg29.nu

FACEBOOK TWITTER YOUTUBE TIKTOK INSTAGRAM


Denna webbplats använder cookies.