Apg29.Nu
Apostlagärningarna fortsätter i vår tid!

Många dödade på tågstation i Ukraina efter rysk raketbeskjutning

Apg29
2022-04-08 12:44

/bild/tagstation-1649408699.jpg

Bild: Aftonbladet.se.

Minst 30 personer har dödats och 100 skadats efter att Ryssland attackerade en järnvägsstation i Kramatorsk i östra Ukraina.

Platsen var full av människor som försökte evakuera.

"Den värsta attacken mot civila hittills", skriver Reuters.

Stationen används för att evakuera civila från krigshärjade områden. Tusentals människor befann sig på tågstationen för att fly till säkrare områden i landet.

Krigsbrott

Man talar om ryska krigsbrott och att ansvariga ska ställas till svars. Men först måste man se till att detta ohyggliga krig upphör så fort som möjligt.

Men visst förekommer det krigsbrott. Det första krigsbrottet som Ryssland gjorde sig skyldiga till var att anfalla Ukraina. Det är olagligt att starta krig. Därefter har flera krigsbrott rapporterats.

Det har även kommit uppgifter om att Ukraina har gjort sig skyldiga till krigsbrott. Det är säkert så, men kom ihåg att det inte var Ukraina som anföll Ryssland.

Det fråntar visserligen inte ansvaret för krigsbrott, men jag tror att vi behöver bli påminda om detta så att vi inte låter oss förledas av det enorma informationsflödet som sköljer över oss dygnet runt i dygnets alla timmar.

Källa

Jesus säger:

Matt. 24:6 Och ni ska få höra om krig och rykten om krig. Se till, att ni inte blir skrämda, för allt detta måste hända, men det är ännu inte slutet.

Mark. 13:7 Men när ni får höra om krig och rykten om krig, så bli inte förskräckta. För sådant måste ske, men det är ännu inte slutet.

Be!

Om nu tusentals människor demonstrerar mot kriget så kan tusentals, ja ännu fler, be för Ukraina! Därför vill jag verkligen uppmuntra och uppmanar dig att du ber för människorna i Ukraina, ja, även för människorna i Ryssland. Människor behöver Jesus – det har bara han – endast han som kan frälsa och rädda!

Hur ska du be?

1 Tim 2:1 Så uppmanar jag nu först av allt, att man frambär böner, åkallan, förböner och tacksägelser för alla människor, 2 för kungar och för alla i ledande ställning, så att vi kan föra ett lugnt och stilla liv i all gudsfruktan och värdighet, 3 för sådant är gott och välbehagligt inför Gud, vår Frälsare, 4 som vill att alla människor ska bli frälsta och komma till kunskap om sanningen.

Matt. 9:38 Be därför skördens Herre, att han sänder ut arbetare till sin skörd.

Människor behöver Jesus

Vi lever utan tvekan i den sista tiden och människor behöver verkligen Jesus Kristus.

Mer än någonsin behöver människor får höra talas om Jesus så att de kan komma till tro på honom och ta emot honom och bli frälsta.

Du behöver Jesus

Om du tillhör dem som ännu inte har tagit emot Jesus så vill jag verkligen rekommendera och uppmana dig till att ta emot Jesus.

Det är hög tid för dig att bli frälst säg ja till Jesus och tro på honom.

Jesus är den ende som kan frälsa och rädda dig och han är den ende som kan ge dig en sann trygghet i en otrygg värld.

Apg29
2022-04-08 12:44

#Ukraina #Krigsbrott #Ryssland #Ukrainakriget

Dela:

1 kommentarer

Mikael Walfridsson - 08/4-22 13:45
Tack, käre broder.

Jag är med dig i ditt upprop för förbön för vårt land och situationen i världen.

Jesus är svaret, och vi ber för en genuin väckelse och ett andligt uppvaknande i denna sena tid

Jesus kommer snart!

Varma hälsningar

Mikael

www.denytterstatiden.blogspot.com


Kommentera

Alla kommentarer modereras. Antal tecken kvar: 340

Nyhetsbrev

Dagens datum

Idag är det lördagen den 19 april 2025, vecka 16 och klockan är 16:05. Olaus och Ola har namnsdag.

Dagens ord

Matt. 27:22 Pilatus sa till dem: Vad ska jag då göra med Jesus, som kallas Kristus? De sa alla till honom: Korsfäst honom.


Vill du bli frälst och få evigt liv? Ta då emot Jesus genom att be högt:

Jesus, jag tar nu emot dig och bekänner att du är Herren. Jag tror att Gud har uppväckt dig från de döda. Tack att jag nu är frälst och har fått evigt liv. Amen.


Senaste bönämnet

2025-04-19 13:22
Jag önskar så att du Jesus kunde hela mig denna påsk. Ifrån kronisk utmattning och trötthet. Gör mig fri och frisk. Amen

0 ber för bönämnet!


Senaste artiklar

Lördagen mellan kors och uppståndelse – den glömda dagen då Gud arbetade i det dolda

Jesu död och uppståndelse – Hur förstå "tre dagar och tre nätter"?

Viral UFO-historia: Satirtidning inspirerade CIA-rapport om förstenade soldater

Hur blir man frälst – och vad händer då?

Zigenare-predikanten som blev en legend – Målle Lindbergs begravning

Jenny, min älskade syster: En berättelse om förlust och hopp

67 bibelord om Jesu kors

Miraklernas månad: Nisan

Medias påverkan

Stor jordbävning i Sydostasien – tusentals befaras döda


Senaste kommentaren

Lars-goran Marklund - 19/04-25 03:59
Det onda trodde att de skulle segra men 💖Jesus Kristus💥👍 bevisade med sin uppståndelse attlivet besegrade döden. Det enda man behöver göra att Tro på 💖Jesus .❤️

Skrevs i Lördagen mellan kors och uppståndelse – den glömda dagen då Gud arbetade i det dolda


Mest lästa artiklar idag

  1. Lördagen mellan kors och uppståndelse – den glömda dagen då Gud arbetade i det dolda
  2. Jesu död och uppståndelse – Hur förstå "tre dagar och tre nätter"?
  3. Viral UFO-historia: Satirtidning inspirerade CIA-rapport om förstenade soldater
  4. Upplev Jesu budskap på ett enkelt sätt - Besök min populära TikTok-kanal med över 81 000 följare och 1,9 miljoner gillamarkeringar
  5. Zigenare-predikanten som blev en legend – Målle Lindbergs begravning

Ditt stöd behövs nu!
SWISH: 072 203 63 74
BANKKONTO: 8150-5, 934 343 720-9
IBAN: SE7980000815059343437209 BIC: SWEDSESS
Att sätta in på bankkonto går alldeles utmärkt i fall du vill vara månadsgivare.
FACEBOOK TWITTER YOUTUBE TIKTOK INSTAGRAM