Apostlagärningarna fortsätter i vår tid!
Gästblogg
Den här artikeln är en gästblogg vars åsikter är skribentens egna.
Bild: Tidningens namn avslöjas i artikeln.
Att människor förleds till att be till Maria är ett utslag av den osunda upphöjelse som hon fått. Okunnighet av vad det som tillskrivs Maria kan leda till att fler dras in i bön till henne. Därför behöver det avslöjas hur bibelstridigt detta är.
Det har gått så långt att man även tillskriver Maria en frälsande roll.
Detta är inget påstående tagit ur luften utan faktiskt kopplat till katolska kyrkan och dess överhuvud, påven. Vi skall citera vad påven Benedict XV (1914-1922) fastslog: ”Alla de som söker Marias beskydd kommer att bli frälsta för all evighet.” Man kan inte bara avvisa detta klara obibliska påstående eftersom det kommer från en påve. Bibeln lär däremot klart om Jesus att: ”Hos ingen annan finns frälsningen, och under himlen finns inget annat namn som människor fått genom vilket vi blir frälsta.” Apg. 4:12.
Det är inte bara denne påve som har uttrycks sig på detta obibliska sätt, det finns mängder av uttalanden som gjort från katolskt håll som pekar i samma riktning. Vi återger här bara två exempel: Bonaventura, en biskop som av påve Sixtus V, utnämndes till kyrkolärare, skrev: ”Gud, vill inte frälsa oss utan genom Marias förbön”.
S:t Bernhard sa: ”Genom dig, o Maria, blev himmelen öppnad, och genom dig blev helvetet tömt! Genom dig blev paradiset återupprättat och genom dig skänkes slutligen evigt liv åt så många olyckliga skapelser, som har förtjänt evig död”.
Upphöjelsen av Maria inom katolska kyrkan har lett till att man kallar henne himmelens drottning. Låt oss komma ihåg att Bibeln aldrig benämner Maria som detta.
Däremot nämns ”himmelens drottning” flera gånger i samband med avgudadyrkan. Exempelvis. Jer. 7:18: ”Barnen samlar ihop ved, fäderna gör upp eld och kvinnorna knådar deg för att baka offerkakor åt himlens drottning.”
Denna upphöjelse av Maria är alltså osund och detta gör att fokus dras bort från Jesus den ende som kan frälsa. Därför är detta så yttersta allvarligt.
Holger Nilsson - Gästblogg - 2019-11-24 19:04
Jesus, jag tar nu emot dig och bekänner att du är Herren. Jag tror att Gud har uppväckt dig från de döda. Tack att jag nu är frälst och har fått evigt liv. Amen.
Idag är det måndagen den 13 oktober 2025, vecka 42 och klockan är 03:06. Berit och Birgit har namnsdag.
Luk. 23:26 När de sedan förde bort honom, fick de tag på en man, Simon från Cyrene, som kom från landet. Och de lade korset på honom, för att han skulle bära det efter Jesus.
2025-10-12 23:51
Bed om beskydd över min dotter i missbruk! Ber om radikal förvandling och frälsning!
Lars-goran Marklund - Sat, 11 Oct 2025 20:45:50 +020
Jag har sett delar av din Intervju och vi har haft samma liv insåg jag. Om du visste hur många du har räddat bland annat Jag (ha lust till det goda) och det gör jag . Gud välsigna din sida sajt APG29. Amen!
Skrevs i Jag fick hela mitt liv förvandlat
Jesus är Guds Son – fullt ut Gud, fullt ut människa – och han leder oss in i gemenskap med Fadern och Anden.
Nåd från vår Herre Jesus Kristus, kärlek från Gud och gemenskap från den helige Ande vare med er alla. (2 Kor 13:13)
Förvänta stora saker av Gud. Utför stora ting för Gud.
- William Carey (1761–1834)
1. Hur kan det bli fred i Gaza?
2. Maria upphöjs till himmelens drottning
3. Stefan Hallmans vittnesbörd
4. Så tar du emot vilddjurets märke
5. Jag fick hela mitt liv förvandlat
För om du med din mun bekänner att Jesus är Herren och i ditt hjärta tror att Gud har uppväckt honom från de döda, ska du bli frälst. (Joh 10:9)
FACEBOOK TWITTER YOUTUBE TIKTOK INSTAGRAM