Israel
En grupp på en miljon personer, organiserad av International House of Prayer (IHOP) i Kansas City, USA, deltar i en 21 dagar lång bön för att be om frälsning för Israel.
Miljontals kristna är involverade i detta fasta- och böneevenemang, som förväntas bli en årligen återkommande händelse fram till pingstdagen.
IHOP:s ledare, Mike Bickle, förklarade att de vill inspirera en global diskussion om Bibelns berättelse om Israel och har därför kallat evenemanget för "Jesaja 62-fastan", efter ett bibelkapitel som betonar Guds syfte för Jerusalem.
Med en initial deltagarantal på över en miljon människor tror Bickle att evenemanget kan växa och omfatta upp till 100 miljoner deltagare på sikt.
IHOP:s ledare anser också att fasta och bön för Israel kan påskynda Jesu återkomst, där judarnas acceptans av Jesus kopplas till hedningarnas stöd för Guds syfte för Israel.
#Israel #Bön #Fasta #IHOP #Jesu återkomst #Sista tiden #Tidstecken #Mike Bickle #Jesaja 62-fastan #International House of Prayer
Idag är det tisdagen den 8 april 2025, vecka 15 och klockan är 20:02. Nadja och Tanja har namnsdag.
1 Kor. 1:17 För Kristus har inte sänt mig för att döpa, utan för att predika evangelium, inte med visdom i ord, för att Kristi kors inte skulle vara förgäves.
Jesus, jag tar nu emot dig och bekänner att du är Herren. Jag tror att Gud har uppväckt dig från de döda. Tack att jag nu är frälst och har fått evigt liv. Amen.
Jenny, min älskade syster: En berättelse om förlust och hopp
Stor jordbävning i Sydostasien – tusentals befaras döda
Snövit indragen i Palestinakonflikten
Evangelisten kritiserar orealistiska förväntningar: "Väckelse kommer genom Jesus, inte profetior"
Målle Lindberg död - har flyttat hem till Jesus
Andy Svensson - 08/04-25 10:45
Jag har inte skuld över min lillasysters död idag. Det jag skriver är att många som drabbas av anhöriga som tar sitt liv kan känna skuldkänslor.
Och här är Jesus Kristus svaret för dessa sörjande människor. I min smärta och sorg kan Jesus Kristus möta mig .
Skrevs i Jenny, min älskade syster: En berättelse om förlust och hopp