Apostlagärningarna fortsätter i vår tid!
World Watch List 2025
World Watch List 2025, som publicerades den 15 januari 2025, är en årlig ranking av de 50 länder där kristna utsätts för den mest extrema förföljelsen. Listan produceras av Open Doors och ger viktiga insikter om det globala tillståndet för religionsfrihet för kristna.
Mer än 380 miljoner kristna världen över står inför hög nivå av förföljelse och diskriminering på grund av sin tro, vilket är en ökning med 15 miljoner jämfört med föregående år. Detta innebär att en av sju kristna globalt upplever betydande förföljelse.
Nordkorea fortsätter att vara det farligaste landet för kristna. Trots extrema förhållanden rapporteras det att antalet kristna i Nordkorea ökar, vilket visar på den nordkoreanska kyrkans motståndskraft och uthållighet i mötet med svår förföljelse.
World Watch Unit, som sammanställer listan, skiljer på två typer av förföljelse: förtryck (den press som kristna utsätts för inom olika livsområden) och våld. Rapporteringsperioden för WWL 2025 skedde under den 1 oktober 2023 till den 30 september 2024
#kristendom #förföljelse #religionsfrihet #World Watch List 2025 #Open Doors #Nordkorea #religionsförtryck #mänskliga rättigheter #trosförföljelse #global kristendom
Lars-goran Marklund - 20/01-25 06:52
💖Jesus sa :Tyd tidens tecken!Herren kommer snart med skyarna för att döma levande och döda. På 💥Herrens stora dag vil jag vara med. Jag hoppas att jag inte blir dömd till avgrunden.
❤️Gud välsigna alla 👍bedjare 💥
Idag är det torsdagen den 3 juli 2025, vecka 27 och klockan är 08:31. Aurora har namnsdag.
Galaterbrevet 5:22-23 - Men Andens frukt är kärlek, glädje, frid, tålamod, vänlighet, godhet, trofasthet, mildhet och självbehärskning.
Jesus, jag tar nu emot dig och bekänner att du är Herren. Jag tror att Gud har uppväckt dig från de döda. Tack att jag nu är frälst och har fått evigt liv. Amen.
2025-07-03 06:57
Vår son behöver få sälja sin lägenhet! Inga intressenter. Lägenheten är jättefin men många tomma lägenheter i stan. Be om hjälp från vår far, tack!! I Jesu namn!
Den legendariske tv-evangelisten Jimmy Swaggart död
Ge en gåva till Open Doors arbete för de förföljda kristna
Framtiden är förutsagd: Den yttersta tiden - Del 1
Så många profetior har redan gått i uppfyllelse i Bibeln
Vapenvila mellan Israel och Iran
Irankriget: Behöver vi vara rädda?
Fjorton monsterbomber fällda över Iran i natt
Jag är tvagen i Frälsarens blod
Andy Svensson - 03/07-25 06:33
En intressant berättelse som berörde mig . När döden knackar på det enda jag har är Guds nåd i Jesus Kristus ❤️. Jag skriver det här av erfarenhet i mitt liv. Guds dyrbara nåd förvandlar en syndare som mig .
Skrevs i Den legendariske tv-evangelisten Jimmy Swaggart död