Bönesidan | Butik | Media | TikTok | Om | Kontakt | Sök
Apg29.Nu
Apostlagärningarna fortsätter i vår tid!
SWISH: 072 203 63 74

Obegränsad förlåtelse

Mr Svensson
2022-04-12 16:17

LÄSARMEJL - Alla åsikter är skribentens egna.

/bild/oppen-famn-1649773409.jpg

En kristen ska alltså vara lika benägen att förlåta som Lamek var att hämnas. På samma sätt som Lamek ville att straffet skulle överstiga brottet, ska förlåtelsen vida överstiga brottet. 

Många gånger har jag funderat varför Gud svarar du inte på mina böner? Säkert har vi alla varit där eller är där i tankarna. 

Men Gud svarar när vi ropar till honom. Frågan är om vi vill höra hans röst eller se hans vägar? 

Jag bad om mera kärlek och tålamod. Vad hände? Ja Gud sände besvärliga människor i min väg som blev en prövning för min kärlek och tålamod. 

Dessa människor kom i min väg för att min kärlek samt tålamod skulle växa till ännu mera . Så var försiktig med hur du ber 😉. 

Under min livsresa har jag möt på otroligt besvärliga människor som prövat min kärlek och tålamod till bristningsgränsen. 

Suck suck vad man suckat. Inte har jag då tänkt på att Guds vägar är annorlunda än mina. 

Hur många gånger ska jag förlåta min broders synder mot mig, sju gånger frågar Petrus Jesus Kristus? 

”Då kom Petrus fram till honom och sade: ”Herre, hur många gånger kan min broder synda mot mig och ändå få förlåtelse av mig? Så mycket som upp till sju gånger?” 

Enligt den rabbinska traditionen som baserades på Amos 1:3, räckte det att förlåta någon tre gånger. 

Den fjärde gången någon gjorde samma fel mot dig behövde du inte förlåta, eftersom omvändelsen inte ansågs vara genuin. 

Petrus föreslog nu mer än det dubbla. Talet sju står också för fulländning. 

Jesus svarade honom: ”Jag säger dig, inte upp till sju gånger, utan sjuttio-sju gånger.” 

Uttrycket ”sjuttio-sju” kan motsvara talet 490 eller 77. Oavsett hur man översätter står båda talen för en obegränsad förlåtelse!

Talet ”sju”, som Petrus nämner, och Jesu svar ”sjuttio-sju” för tankarna till Första Moseboken där båda dessa tal omnämns i berättelsen om brodermördaren Kain. 

Hans ättling Lamek hade ärvt Kains benägenhet till våld och var dessutom också skrytsam och drevs av hämndlystnad. 

Om någon skadade honom skulle han hämnas ”sjuttio-sju” gånger, se 1 Mos 4:15, 23-24. 

En kristen ska alltså vara lika benägen att förlåta som Lamek var att hämnas. 

På samma sätt som Lamek ville att straffet skulle överstiga brottet, ska förlåtelsen vida överstiga brottet. 

Talet 490 ger även associationer till jubelåret. Förlåtelsen ska vara som ett enda stort jubelår där allt startar om på nytt! 

Det finns tre sabbater i Moseböckerna: vilodagen, viloåret och jubelåret. 

Var sjunde dag ska människan vila från sitt arbete. Vart sjunde år ska marken vila, se 3 Mos 25:4-5. 

Båda dessa sabbater var temporära, men vart 49:e år, efter sju sabbatsår, är det jubelår. 

Då vilar jorden, slavar friges, alla återfår sina egendomar och alla skulder avskrivs, se 3 Mos 25:10-16. 

Tio gånger fyrtionio talar om en obegränsad förlåtelse. 

Nu närmar sig påsken och vi tänker på det Jesus Kristus gjorde för oss på korset. 

Genom hans dyra blod har vi nu blivit rättfärdiggjorda genom tron på Jesus Kristus.

Mr Svensson

#Påsk #Korset #Förlåtelse


3 kommentarer

Andy - 12/4-22 20:07
Glömde ta med att jag citerar Kärnbibeln i texten.

E - 14/4-22 09:53
Tack för att du alltid skriver så bra och tänkvärda texter!

Andy - 14/4-22 18:44
Tackar E för din uppmuntran 😊

Kommentera

Alla kommentarer modereras. Antal tecken kvar: 340


Vill du bli frälst och få evigt liv? Ta då emot Jesus genom att be högt:

Jesus, jag tar nu emot dig och bekänner att du är Herren. Jag tror att Gud har uppväckt dig från de döda. Tack att jag nu är frälst och har fått evigt liv. Amen.


Stöd Apg29.Nu

Swish: 072 203 63 74

Paypal: https://www.paypal.me/apg29

Bankkonto (Swedbank)

Clearing: 8150-5 Kontonummer: 934 343 720-9

IBAN: SE7980000815059343437209 BIC: SWEDSESS


Senaste bönämnet

2023-03-20 16:16
Kom helige ande över min bror hjälp honom med allt du vet min önskan när det gäller honom🙏❤️

2 ber för bönämnet!


Senaste artiklar

Varför läsa Bibeln?

Flykten från Sodom: En profetisk förebild på det stundande uppryckandet

Noas flod: En profetisk förebild till uppryckandet

Vad betyder frälst?

Daniel - räddad från vedermödans brinnande ugn

Lag och nåd

Så här gör jag mina livesändningar för att kunna förmedla världens bästa budskap

Uppryckandet i GT - Man fann honom inte mer

Vem var det förutom Jesus som gick på vattnet?

Humanisterna erkänner att de är religiösa?


Senaste kommentaren

Andy Svensson - 19/03-23 10:09
Med ödmjukhet öppnar jag den heliga boken. Det är med respekt jag läser ordet. Och när jag läser Bibeln möter jag ibland på frågor som jag i ödmjukhet får lämna inför Herren. Jag är öppen för att mina sanningar inte alltid stämmer överens med Bibeln och då kan jag låta sanningen från Guds ord förvandla mig på djupet .

Skrevs i Varför läsa Bibeln?


STÖD APG29
Swish: 072 203 63 74
Paypal: https://www.paypal.me/apg29
Bankkonto (Swedbank)
Clearing: 8150-5 Kontonummer: 934 343 720-9
IBAN: SE7980000815059343437209 BIC: SWEDSESS

FACEBOOK YOUTUBE TIKTOK INSTAGRAM