Apg29.Nu
Apostlagärningarna fortsätter i vår tid!

Profetiska tecken i Matteus 24

2024-09-09 12:32

Undervisning

Profetiska tecknen i Matteus 24

I Matteus 24 ger Jesus en detaljerad beskrivning av de tecken som ska föregå Jesu återkomst. Dessa tecken är viktiga för troende att känna till och vara uppmärksamma på.

Här är några av de viktigaste tecknen som Jesus nämner.

1. Falska Messiasgestalter

"Många ska komma i mitt namn och säga: Jag är Messias, och de ska bedra många." (Matteus 24:5)

Jesus varnar för att många falska profeter och messiasgestalter kommer att uppstå och vilseleda människor. Det är viktigt att vara vaksam och pröva allt mot Guds ord.

2. Krig och Oroligheter

"Ni kommer att höra om krig och rykten om krig. Se då till att ni inte blir skrämda. Sådant måste hända, men det är ännu inte slutet." (Matteus 24:6)

Jesus förutsäger en tid av ökade konflikter och oroligheter i världen. Medan krig har förekommit genom historien, kan vi förvänta oss en intensifiering av dessa händelser i de sista dagarna.

3. Naturkatastrofer

"Det ska bli hungersnöd och jordbävningar på många platser." (Matteus 24:7b)

Ökade naturkatastrofer, såsom jordbävningar, översvämningar och hungersnöd, är ett annat tecken som Jesus nämner. Dessa händelser kan ses som "födslovåndor" inför hans återkomst.

4. Förföljelse av Troende

"Då ska man utlämna er till att misshandlas och dödas, och ni ska bli hatade av alla folk för mitt namns skull." (Matteus 24:9)

Jesus förutsäger en ökad förföljelse av kristna i de sista dagarna. Detta kan vi redan se i många delar av världen idag.

5. Evangeliets Spridning

"Och detta evangelium om riket ska predikas i hela världen till ett vittnesbörd för alla folk. Sedan ska slutet komma." (Matteus 24:14)

Trots motstånd och förföljelse kommer evangeliet att spridas till alla nationer innan Jesu återkomst. Detta är både en profetia och ett uppdrag för församlingen.

Ingen vet dagen

Det är viktigt att notera att Jesus också säger att ingen vet dagen eller timmen för hans återkomst (Matteus 24:36). Därför uppmanas vi att vara vakna, redo och trogna i vår tjänst för Gud, oavsett när återkomsten sker.

Medan vi ser dessa tecken uppfyllas, kan vi med förväntan se fram emot Jesu återkomst, samtidigt som vi fortsätter att leva ut vår tro och sprida evangeliet till världen omkring oss.

Undervisning
2024-09-09 12:32

#Krig #Naturkatastrofer #Förföljelse #Evangeliet Evangelisation #Jesu återkomst #Profetia #Tecken #Tro och Tjänst #Tidstecken #Sista tiden

Dela:

2 kommentarer

Lars-goran Marklund - 09/09-24 13:21
Ingen vet när 💖Jesus Kristus kommer, men tidens tecken tyder att det är nära.
Bara ❤️Gud vet när det är. Alla troende vet att 💥👍 Herren kommer!, men ej när!På ❤️Guds "Stora Dag" vill jag vara med.
Bra❤️❤️❤️


Anders - 09/09-24 22:27
Amen 🙏 Bra 👍 Slutet är nära. Den onde är rädd. Lätt att glömma bort att domen redan är fälld. När Jesus kommer på molnen kommer domsbasunen att ljuda. Upprättelse är på väg, håll ut!


Kommentera

Alla kommentarer modereras. Antal tecken kvar: 340

Nyhetsbrev

Dagens datum

Idag är det tisdagen den 11 februari 2025, vecka 07 och klockan är 03:47. Yngve och Inge har namnsdag.

Dagens ord

Dessa tecken ska följa dem som tror: I mitt namn ska de driva ut onda andar. De ska tala nya tungomål. De ska ta ormar med händerna, och dricker de något dödligt gift ska det inte skada dem. De ska lägga händerna på sjuka, och de ska bli friska. (Markus 16:17-18)


Vill du bli frälst och få evigt liv? Ta då emot Jesus genom att be högt:

Jesus, jag tar nu emot dig och bekänner att du är Herren. Jag tror att Gud har uppväckt dig från de döda. Tack att jag nu är frälst och har fått evigt liv. Amen.


Senaste bönämnet

2025-02-10 23:32
Jesus gör så att Nina får tillbaka sina barn. Välsigna och beskydda dem. Tack Herre!

1 ber för bönämnet!


Senaste artiklar

Närmare Gud, till dig, Närmare dig! - Nearer, my God, to thee, nearer to thee!

Gråt med dem som gråter - om massmordet i Örebro

Jesus är Gud i Gamla testamentet

Stor sorg många tårar - läsarmejl om skolskjutningen i Örebro

Flera döda efter skolskjutning i Örebro

Koranbrännarens vän Salwan Najem dömd för hets mot folkgrupp

Trumpprofetiorna i nytt ljus: Daniel Kolenda ifrågasätter kritiken mot "falska profeter" efter Trumps valseger 2024

Varför får kristna och buddister kränkas, men inte muslimer? | Veckans nyheter i Världen idag

Koranbrännaren Salwan Momika mördad i livesändning på Tiktok

Domedagsklockan slår fel – jorden kommer inte att gå under


Senaste kommentaren

Andy Svensson - 09/02-25 07:33
Örebro är en stad i sorg . Har fått prata med människor om min tro på Herren Jesus Kristus. Man kan ha frågor och konspirationsteorier . Men ta då och besök de drabbade . En vän jag lärt känna hans syster blev skjuten till döds. En ung man jag träffa han miste släkting och vänner . Tack alla som ber för de sörjande i staden Örebro.

Skrevs i Gråt med dem som gråter - om massmordet i Örebro


Ditt stöd behövs nu!
SWISH: 072 203 63 74
BANKKONTO: 8150-5, 934 343 720-9
IBAN: SE7980000815059343437209 BIC: SWEDSESS
Att sätta in på bankkonto går alldeles utmärkt i fall du vill vara månadsgivare.
FACEBOOK TWITTER YOUTUBE TIKTOK INSTAGRAM