Apg29.Nu
Apostlagärningarna fortsätter i vår tid!

Ryssland har gått in med 10 000 man i de rysskontrollerade områderna i Ukraina

2022-02-22 19:50

/bild/invasion-1645552833.jpg

Bild: Aftonbladet.

Börserna rasar, elpriserna skjuter i höjden – Ryssland har gått in med 10 000 man i de rysskontrollerade områderna i Ukraina. Det ryska parlamentet har godkänt formellt att använda militär makt utanför Rysslands gränser.

Under måndagen erkände Rysslands president Vladimir Putin de två utbrytarrepublikerna Donetsk och Luhansk i östra Ukraina som självständiga. Detta möjliggör att Ryssland kan förstärka militärt om man vill. Kort efter erkännandet kom det filmer på sociala medier som visar en karavan av ryska stridsfordon på väg mot området. 

Sanktioner

Gasledningen Nord stream 2 stoppas av Tyskland. Ytterligare andra sanktioner från EU kommer att riktas bland annat mot:

Invasion i slow motion

I nuläget är det inte någon fullskalig invasion, men det kan vara början på en invasion eller som Aftonbladets Wolfgang Hansson skriver en "invasion i slow motion".  Faktum är att de ryska trupperna befinner sig nu på ukrainsk mark. 

Enligt det ukrainska försvaret har det under de senaste 24 timmarna två soldater dödats och 18 skadats. De ryska ockupationsstyrkorna har skjutit med granatgevär mot staden Sjtjastia, vilket är förbjudet enligt Minsk-avtalet.

Krig och rykten om krig

Jesus säger:

Matt. 24:6 Och ni ska få höra om krig och rykten om krig. Se till, att ni inte blir skrämda, för allt detta måste hända, men det är ännu inte slutet. 
Mark. 13:7 Men när ni får höra om krig och rykten om krig, så bli inte förskräckta. För sådant måste ske, men det är ännu inte slutet.

Israel och Mellanöstern

Vi ska vara på vår vakt när Jesus talar om krig och rykten om krig så att vi inte missförstår honom. Jesus talar med utgångspunkt från Israel och det judiska folket. 

Vi bör alltså ha vår uppsikt på Mellanöstern och Israel för att rätt pricka in förståelsen av Jesu profetia. 

Men sedan är ju världen global idag. Det som händer i Europa eller på andra ställen i världen påverkar också Israel.

Vi väntar på Jesu tillkommelse

Utan tvekan lever vi i den sista tiden, men vi väntar inte på krig och katastrofer utan på Jesu Kristi tillkommelse. 

När som helst kan han hämta hem sin församling och då ska vi för alltid vara hos honom!

Har du tagit emot Jesus? Är du frälst?

Om inte, ta emot Jesus som din Herre nu!

Overkligt

Personligen tycker jag att det är overkligt att man åter igen talar om krig i Europa. Be för människorna i Ukraina. Be också att kriget i Ukraina ska upphöra snarast.

2022-02-22 19:50

#Ukraina #Ryssland #Krig #Sista tiden #Putin #EU #Sanktioner

Dela:

1 kommentarer

Christer Åberg - 23/2-22 13:09
USA kommer införa ny sanktioner mot Ryssland, enligt president Joe Biden.
Samtidigt förstärker USA sin militära närvaro i Europa skickar ytterligare trupper till de baltiska staterna.
https://www.aftonbladet.se/nyheter/a/x8pERj/usa-biden-skickar-fler-trupper-till-europa


Kommentera

Alla kommentarer modereras. Antal tecken kvar: 340

Nyhetsbrev

Dagens datum

Idag är det torsdagen den 16 januari 2025, vecka 03 och klockan är 05:12. Hjalmar och Helmer har namnsdag.

Dagens ord

Psalm 119:105 - Ditt ord är en lykta för min fot och ett ljus på min stig.


Vill du bli frälst och få evigt liv? Ta då emot Jesus genom att be högt:

Jesus, jag tar nu emot dig och bekänner att du är Herren. Jag tror att Gud har uppväckt dig från de döda. Tack att jag nu är frälst och har fått evigt liv. Amen.


Senaste bönämnet

2025-01-15 21:13
KÄRE KÄRE JESUS HJÄLP THERESE SOM VAR PÅ UPPDRAG GRANSKNING HUR KAN OPTIO FÅ TA HAND OM MÄNNISKOR SOM TOTALT FÖRSTÖR FÖR MÄNNISKOR KÄRE JESUS JAG BER HJÄLP HENNE OCH HENNES FÖRÄLDRAR TACK FÖR BÖNESVAR

4 ber för bönämnet!


Senaste artiklar

Ett nytt år – en tid för omvändelse

Jesus är Gud och Guds Son

Varför säger man God Jul?

Lucka 24 - Jesus, den nyfödde konungen profeterad om i Gamla testamentet

Jesus är Gud och Guds Son

Lucka 23 - Guds mäktiga tecken

Lucka 22 - Bileams profetia om Jesus

Lucka 21 - Jesus nämndes vid namn redan i moderlivet

Jona kamp i fiskens buk: En profetisk-teologisk referens

Lucka 20 - Messias ankomst och hans död förutsades i Daniel 9


Senaste kommentaren

Andy Svensson - 15/01-25 07:54
Ja bara Gud kan förvandla en människas ❤️ hjärta. Frågan vill jag se sanningen? Ta emot den ? Jesus sa ” Jag är vägen, sanningen och livet ” . Min fråga är Jesus sanningen som råder i mitt liv? Är han vägen jag vandrar tillsammans med ? Är han livet i mig som andra ser?

Skrevs i Ett nytt år – en tid för omvändelse


Ditt stöd behövs nu!
SWISH: 072 203 63 74
BANKKONTO: 8150-5, 934 343 720-9
IBAN: SE7980000815059343437209 BIC: SWEDSESS
Att sätta in på bankkonto går alldeles utmärkt i fall du vill vara månadsgivare.
FACEBOOK TWITTER YOUTUBE TIKTOK INSTAGRAM