Apostlagärningarna fortsätter i vår tid!
TV
En jättekrater utanför sjukhuset orsakad av en rysk bomb.
Idag har jag tittat på två obehagliga videor. Den ena är från Expressen och du kan se den här ovan. En förlossningsklinik och ett barnsjukhus har bombats av Ryssarna.
Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj som har publicerat videon på Twitter säger: ”Människor och barn befinner sig under bråtet”.
Bilder och filmer från sjukhuset som ligger i staden Mariupol visar en enorm förödelse.
Utanför sjukhuset finns det en jättekrater orsakad av en kraftfull bomb. Misstag? Nej.
Bild: lakartidningen.se.
Ryssland har, enligt WHO, under de senaste dygnen bombat 18 sjukhus och vårdinrättningar. Så något misstag är det knappast.
Tre personer, däribland en liten flicka, dog i attacken.
I och med bombningen av sjukhuset säger Ukrainas president Volodomyr Zelenskyj och Storbritanniens premiärminister Boris Johnson att Ryssland har begått krigsbrott.
Skärmdump från tidningen Expressen. En gravid skadad kvinna från det bombade sjukhuset.
Den andra videon, som är mycket obehaglig, avfyrar en stridsvagn två skott mot en bil.
Det äldre paret som åker i bilen dödas omedelbart.
På videon syns hur personbilen bromsar in för att stillastående bli attackerad av den ryska stridsvagnen som skjuter två gånger mot bilen.
Ett krigsbrott utan dess motstycke.
Bild från videon med den ryska stridsvagnen och bilen med det äldre paret strax innan stridsvagnen öppnar eld.
Bilen efter beskjutningen. Det äldre döda parets kroppar fanns fortfarande kvar i bilen när videon togs.
Matt. 24:6 Och ni ska få höra om krig och rykten om krig. Se till, att ni inte blir skrämda, för allt detta måste hända, men det är ännu inte slutet.
Mark. 13:7 Men när ni får höra om krig och rykten om krig, så bli inte förskräckta. För sådant måste ske, men det är ännu inte slutet.
1 Tim 2:1 Så uppmanar jag nu först av allt, att man frambär böner, åkallan, förböner och tacksägelser för alla människor, 2 för kungar och för alla i ledande ställning, så att vi kan föra ett lugnt och stilla liv i all gudsfruktan och värdighet, 3 för sådant är gott och välbehagligt inför Gud, vår Frälsare, 4 som vill att alla människor ska bli frälsta och komma till kunskap om sanningen.
Matt. 9:38 Be därför skördens Herre, att han sänder ut arbetare till sin skörd.
Vi lever utan tvekan i den sista tiden och människor behöver verkligen Jesus Kristus.
Mer än någonsin behöver människor får höra talas om Jesus så att de kan komma till tro på honom och ta emot honom och bli frälsta.
Om du tillhör dem som ännu inte har tagit emot Jesus så vill jag verkligen rekommendera och uppmana dig till att ta emot Jesus.
Det är hög tid för dig att bli frälst säg ja till Jesus och tro på honom.
Jesus är den ende som kan frälsa och rädda dig och han är den ende som kan ge dig en sann trygghet i en otrygg värld.
TV - 2022-03-10 15:46
Volodymyr Zelenskyj Boris Johnson Krigsbrott Ukraina Ryssland
Christer Åberg - 11/3-22 11:32
Charkiv bombarderas nonstop. 89 bombningar mot bostadsområden på en enda dag. Borgmästare Terekhov: De ryska attackerna mot staden inte kan beskrivas som något annat än folkmord. https://www.aftonbladet.se/nyheter/a/lVmoXy/liverapportering-spanda-laget-kring-ukraina
Andy Svensson - 12/3-22 07:44
Vi möts mycket nu av media om hur hemsk ryssen är. Hatet växer på grund av fruktan. Inte är NATO så goda som de vill framstå. Men vi lyfter vår blick mot Jesus Kristus vår frälsare som snart ska hämta sin älskade brud till sig. Tack Christer för din kärlek för att nå de ofrälsta ❤
Mats Påhlsson - 18/3-22 21:41
Psalm 97:10 Älska det goda och hata det onda Vi hatar inte ryssar utan
det som Putin gör Att nato eller eller vad som helst i den här världen inte alltid gör gott tar inte bort det fruktansvärda Putin gör Det är inget krig utan ett folkmord på Ukrainare som innefattar oskyldiga barn och fördriver dom från sit land Försvara ej ondskan.
Jesus, jag tar nu emot dig och bekänner att du är Herren. Jag tror att Gud har uppväckt dig från de döda. Tack att jag nu är frälst och har fått evigt liv. Amen.
Idag är det torsdagen den 18 september 2025, vecka 38 och klockan är 08:12. Orvar har namnsdag.
Kol. 1:20 och genom honom försona allt med sig själv, sedan han har skapat frid genom blodet på hans kors - genom honom, vare sig det som är på jorden eller det som är i himlarna.
2025-09-17 22:53
Där två eller fler är samlade i ditt namn är Du Jesus! Vi ber att Oskar Åke och Lukas med flera blir botade från adhd autism och andra problem. Kom med helande och liv. Täck alla med ditt blod. Tack!
Apg29 - 17/09-25 14:16
Mordet på Charlie Kirk utlöser en våg av människor som återvänder till kyrkan
https://mycharisma.com/most-recent/charlie-kirk-murder-sparks-wave-of-people-returning-to-church/
Gud är en, men i tre personer: Fadern, Sonen och Anden – och Jesus är Sonen som blev människa.
Fadern och jag är ett. (Joh 10:30)
Gud är mest förhärligad i oss när vi är mest tillfredsställda i honom.
- Jonathan Edwards (1703–1758)
1. Detta betyder flaggornas kors
2. Väckelse efter mordet på Charlie Kirk
3. Charlie Kirk vittnade om Jesus innan han blev mördad
4. Nej, uppryckandet sker inte i september
5. Målle Lindberg fyller 90 år
För om du med din mun bekänner att Jesus är Herren och i ditt hjärta tror att Gud har uppväckt honom från de döda, ska du bli frälst. (Joh 10:9)
FACEBOOK TWITTER YOUTUBE TIKTOK INSTAGRAM