Christer Åberg
2023-05-24 18:01
Terrorism
Bild: varldenidag.se.
Två muslimska bröder i Tyskland, syriska flyktingar från migrantkrisen, planerade att spränga en kyrka i Sverige som en hämnd för att Sverige tillät Rasmus Paludans koranbränningar.
De två muslimska bröderna, 28 och 24 år gamla, är gripna i Tyskland och misstänkta för att ha förberett terrordådet. Polisen har hittat komponenter för sprängmedel i den ena broderns lägenhet. Målet för attacken var en icke namngiven kyrka i Sverige.
Gripandet av bröderna baserades på tips från den amerikanska säkerhetstjänsten NSA angående deras beställning av kemikalier.
I tysk-arabiska grupper på Facebook betraktar vissa dessa terrorplaner som en hämnd för att Sverige tillät Rasmus Paludans koranbränningar.
Utredningen genomförs av Hamburgpolisen och Tysklands federala polis.
Be för Sverige. Be till Fadern i Jesu namn att människor ska höra budskapet om Jesus Kristus och att de tar emot honom och blir frälsta.
#Islam #terrorism #Tyskland #Syrien #Sverige #Rasmus Paludan
Lars-goran Marklund - 25/05-23 10:05
Onda ränker stoppar Livsgivaren ❤️Gud👍.
Människan spår men❤️Gud rår.
Välsigna alla bedjare💥
Bra👍 Christer 👍
Jesus, jag tar nu emot dig och bekänner att du är Herren. Jag tror att Gud har uppväckt dig från de döda. Tack att jag nu är frälst och har fått evigt liv. Amen.
Swish: 072 203 63 74
Paypal: https://www.paypal.me/apg29
Clearing: 8150-5 Kontonummer: 934 343 720-9
IBAN: SE7980000815059343437209 BIC: SWEDSESS
2023-06-02 20:58
Gud, jag kan aldrig tacka Dig nog för allt du gjort för oss. Jag har inget att ge förutom varje dag av mitt liv. Att få vara i din närhet. Umgås med dig. Låt mitt liv bli en lovsång till dig jag ber.
Bilder som förklarar treenigheten
Från förbannelse till frihet: En ovanlig födelsedagshistoria
Hotbilden för terroristbrott fortsätter att vara allvarlig i Sverige
Pingstens mirakel bekräftar treenigheten
Livets värde: En resa genom smärta och upplysning
Varför vi behöver vara brinnande i anden
Dopet i den Helige Ande och tungotalet
Syriska bröder planerade sprängning av svensk kyrka - gripna i Tyskland
Andy Svensson - 02/06-23 17:55
På korset tog Jesus Kristus vår ångest och förbannelse med. Jesus vet hur det är att bli hatad Lars-Göran hans kärlek förvandlar oss och giver oss kraft att förlåta. Se på vad Jesus Kristus har gjort för dig hans död blev en seger för oss ett liv i överflöd. Du har gjort ditt bästa val att välja Jesus som Herren 😊, var välsignad!!
Skrevs i Från förbannelse till frihet: En ovanlig födelsedagshistoria