Apg29.Nu
Apostlagärningarna fortsätter i vår tid!

Tillåtet att hata ryssar på Facebook

2022-03-11 15:59

Facebook ändrar nu i sina riktlinjer för att göra det möjligt att hetsa mot ryssar på den sociala plattformen.

Facebook-ägaren Meta meddelar att man tillfälligt ändrat sin policyn mot "hatretorik", som tillåter Facebook- och Instagram-användare i vissa länder att uppmana till våld mot ryska soldater "och ryssar" mot bakgrund av invasionen av Ukraina.

Nej, Facebook, vi ska inte hata ryssar. Jesus älskar alla människor. Och han vill att alla människor skall bli frälsta och komma till insikt om sanningen. 

Även ryssen behöver bli frälst. Även Putin och ledningen i Kreml behöver bli frälsta. 

Vi ska presentera frälsningens och kärlekens budskap för människor – inte hatets och våldets budskap.

Det är märkligt hur det kan svänga. Innan om man sa någonting som möjligen kunde uppfattas som någon form av hatretorik mot någon form av grupp eller människa blev man direkt uthängd men nu plötsligt är det fritt fram att hata. Märkligt.

Fortsätt att be för situationen i Ukraina. Be för människorna. Be för president zelensky och ledningen. Be att människor vänder sig till Jesus, tar emot honom och bli frälsta. Även för Putin och Rysslands ledning. Be för soldaterna i Ukraina, att de vänder sig till Jesus, tar emot honom och blir frälsta. Gud älskar alla människor. Han älskar ryssar som ukrainare.

– Fader, jag ber att människor ska ta emot Jesus Kristus, bli frälsta och räddade att komma till insikt om sanningen. Tack att lögnen inte skall segra utan sanningen. Jesus är sanningen,  han är vägen sanningen och livet och ingen kommer till Fadern utom genom honom. I Jesu namn amen.

2022-03-11 15:59

#Facebook #Ukraina #hatretorik #bön

Dela:

0 kommentarer

Kommentera

Alla kommentarer modereras. Antal tecken kvar: 340

Nyhetsbrev

Dagens datum

Idag är det söndagen den 19 januari 2025, vecka 03 och klockan är 17:51. Henrik har namnsdag.

Dagens ord

Romarbrevet 15:13 - Må hoppets Gud fylla er med all glädje och frid i tron, så att ni rikligen må få hopp genom den helige Ande.


Vill du bli frälst och få evigt liv? Ta då emot Jesus genom att be högt:

Jesus, jag tar nu emot dig och bekänner att du är Herren. Jag tror att Gud har uppväckt dig från de döda. Tack att jag nu är frälst och har fått evigt liv. Amen.


Senaste bönämnet

2025-01-19 15:49
Be att Jesu kärlek och nåd omsluter mig att att Jesu blod skyddar mig. Jag vill ha, och behöver, Jesus i mitt liv.

2 ber för bönämnet!


Senaste artiklar

Ett nytt år – en tid för omvändelse

Jesus är Gud och Guds Son

Varför säger man God Jul?

Lucka 24 - Jesus, den nyfödde konungen profeterad om i Gamla testamentet

Jesus är Gud och Guds Son

Lucka 23 - Guds mäktiga tecken

Lucka 22 - Bileams profetia om Jesus

Lucka 21 - Jesus nämndes vid namn redan i moderlivet

Jona kamp i fiskens buk: En profetisk-teologisk referens

Lucka 20 - Messias ankomst och hans död förutsades i Daniel 9


Senaste kommentaren

Lars-goran Marklund - 19/01-25 05:13
Välj rätt 👍väg då kommer 💖Jesus Kristus med omvändelse. Öppna ögonen och hjärtat för Herren 💥 läs Bibeln och bli vis. Jag gör ej som jag vill utan jag gör det som ❤️Gud vill att jag ska vara. All lycka till alla bedjare 💥❤️👍

Skrevs i Ett nytt år – en tid för omvändelse


Ditt stöd behövs nu!
SWISH: 072 203 63 74
BANKKONTO: 8150-5, 934 343 720-9
IBAN: SE7980000815059343437209 BIC: SWEDSESS
Att sätta in på bankkonto går alldeles utmärkt i fall du vill vara månadsgivare.
FACEBOOK TWITTER YOUTUBE TIKTOK INSTAGRAM