Apg29.Nu

Apostlagärningarna fortsätter i vår tid!

Nyheter

Tusentals Hizbollah-terrorister skadade av sprängda personsökare - Flera döda

image_66e9aac03ef760.69016217.jpg

Bild: Världen idag.

Tusentals medlemmar i terror­organisationen Hizbollah ska ha skadats efter att deras personsökare exploderat samtidigt på olika platser i Libanon och Syrien. 

En rad explosioner i Libanon har orsakat omfattande skador, där minst 2,800 personer har skadats och nio dödats. 

Explosionerna inträffade när personsökare, som används av Hizbollah för kommunikation, plötsligt exploderade i olika delar av landet, inklusive Beirut och södra Libanon. 

Bland de skadade finns medlemmar av Hizbollah samt Irans ambassadör i Libanon.

Hackingattack

Flera källor rapporterar att explosionerna kan ha orsakats av en hackingattack, där Israel pekas ut som ansvarig för att ha manipulerat enheterna. 

Detta skulle ha varit en del av en "supply chain attack" (leverantörskedjeattack på svenska), där leverantörskedjan har infiltrerats för att orsaka skada. Israel har inte kommenterat dessa anklagelser.

Explosionerna har lett till panik och överbelastning på sjukhusen, där hälsoministeriet har uppmanat allmänheten att donera blod och undvika användning av trådlösa kommunikationsenheter. Händelsen beskrivs som det största säkerhetsintrånget mot Hizbollah sedan kriget i Gaza inleddes.

Hizbollah har nyligen köpt in personsökarna eftersom de har avrått att använda smartphone eftersom de var rädda att Israel skulle hacka dem.

Be

Be för Israel och länderna runt omkring. Människor behöver Jesus. Han är den ende som kan frälsa och rädda.

Nyheter - 2024-09-17 18:27

Israel Libanon Hizbollah Personsökare Krig Terror Terrorism Bön Frälsning Räddning supply chain attack


1 kommentarer

Lars-goran Marklund - 20/09-24 04:00
Gud försvarar det land Herren
välsignar. (Han som är) Jesus är med dem. Den Ķyrka som Herren byggt kan ej rivas ner av människor. Be, läs Bibeln där står hur man ska vara.
Bra


Kommentera

Alla kommentarer modereras. Antal tecken kvar: 340


Vill du bli frälst och få evigt liv? Ta då emot Jesus genom att be högt:

Jesus, jag tar nu emot dig och bekänner att du är Herren. Jag tror att Gud har uppväckt dig från de döda. Tack att jag nu är frälst och har fått evigt liv. Amen.

Dagens datum

Idag är det torsdagen den 2 oktober 2025, vecka 40 och klockan är 22:45. Ludvig och Love har namnsdag.

Dagens ord

Matt. 28:5 Men ängeln tog till orda och sa till kvinnorna: Frukta inte. För jag vet att ni söker Jesus, som blev korsfäst.


Senaste bönämnet

2025-10-02 19:13
Bed om frälsning och radikal omvändelse för Sami i missbruk,& att ta emot hjälp som kan få via sjukvård och kristna ställen.& Blir sig själv igen på rätt sätt.

2 ber för bönämnet!


Senaste artiklar


Senaste kommentaren

Lars-goran Marklund - 01/10-25 19:28
Måste det bevisas att Herren finns? För mig behöver ingenting bevosas. Jesus undervisade för att samla sina lärjungar. Den som offrar sitt liv för Tron är Gud det är min åsikt.

Skrevs i Fyra bevis i Matteus 28 för att Jesus är Gud


Senaste bloggar och medier

  • ‘Home Improvement’ Star Still Thanks Tim Allen for Saving Her From Playboy 30 Years Later
  • Shocking Saturn Discovery: Could This Be Proof of Alien Life?
  • Is Truth Dead? How AI Deception and Prophecy Collide

Treenigheten

En Gud i tre personer: Fadern, Sonen och Anden – och Jesus är Sonen som blev människa.

Fadern och jag är ett. (Joh 10:30)


Citatet

Gör allt det goda du kan, på alla sätt du kan, på alla platser du kan, för alla människor du kan, så länge du någonsin kan.
- John Wesley (1703–1791)


Mest lästa artiklar idag

1. Fyra bevis i Matteus 28 för att Jesus är Gud
2. Du kan tala om Jesus
3. Charlie Kirks begravning varade i fem timmar inför 100 000 människor - Änkan förlät mördaren
4. Flygplan och bilar i Bibeln
5. 20 miljoner såg – hundra miljoner kan ha berörts av Charlie Kirks minnesstund

TROSBEKÄNNELSEN

För om du med din mun bekänner att Jesus är Herren och i ditt hjärta tror att Gud har uppväckt honom från de döda, ska du bli frälst. (Joh 10:9)

apg29.nu | Cookiepolicy

FACEBOOK TWITTER YOUTUBE TIKTOK INSTAGRAM


Denna webbplats använder cookies.