Apostlagärningarna fortsätter i vår tid!
TV
Vision Sverige. Samtal med Christer Åberg och Holger Nilsson. Programledare är Sofia Rydén.
I programmet lyfts boken Fåtöljresan upp, du kan köpa den förmånligt från Flammor, se denna länk: Fåtöljresan - bok av Holger Nilsson | Flammor - profetisk tidskrift
TV - 2023-12-13 19:24
Vision Sverige Christer Åberg Holger Nilsson Sofia Rydén TV Intervju
Svensson - 13/12-23 21:16
Mycket bra att få höra hur Christer Åberg på TikTok hjälper ungdomar att ta emot Jesus. De blir frälsta
Lars-goran Marklund - 14/12-23 01:14
Det goda samtalet ska Troende ha, då ändras tankarna till Jesus Kristus.
Det är bättre att ge än att få är min Tro. Gud välsigna mig.
Bra
Ibrahem Salischo - 14/12-23 20:34
Jag och mina bröder kollar alltid när Christer besöker Vision Sverige. Christer talar mycket enkelt men hans ord har viktigt budskap. Jag tror det är Herren som talar genom honom.
Jesus, jag tar nu emot dig och bekänner att du är Herren. Jag tror att Gud har uppväckt dig från de döda. Tack att jag nu är frälst och har fått evigt liv. Amen.
Idag är det onsdagen den 15 oktober 2025, vecka 42 och klockan är 06:50. Hedvig och Hillevi har namnsdag.
Luk. 24:7 Han sa: Människosonen måste bli utlämnad i syndiga människors händer och korsfästas och uppstå på tredje dagen.
Apg29 - 14/10-25 22:57
Hamas avrättar människor efter att Israel har dragit sig tillbaka. https://www.aftonbladet.se/nyheter/a/eMbL7R/hamas-utfor-offentliga-avrattningar-i-gaza
Skrevs i Hur kan det bli fred i Gaza?
Jesus är Gud och människa, inte Fadern eller Anden, men ett med dem.
Ingen har någonsin sett Gud. Den enfödde Sonen, som själv är Gud och är hos Fadern, han har gjort honom känd. (Joh 1:18)
Min hemvist är i himlen. Jag är bara på genomresa i denna värld.
- Billy Graham (1918–2018)
1. Straffar Gud kristna här på jorden?
2. Kriget slut - Gisslan hemma
3. Stefan Hallmans vittnesbörd
4. Hur kan det bli fred i Gaza?
5. Charlie Kirk vittnade om Jesus innan han blev mördad
För om du med din mun bekänner att Jesus är Herren och i ditt hjärta tror att Gud har uppväckt honom från de döda, ska du bli frälst. (Joh 10:9)
FACEBOOK TWITTER YOUTUBE TIKTOK INSTAGRAM