Apg29.Nu

Apostlagärningarna fortsätter i vår tid!


Vaccinbevis borde inte vara något problem för Guds församling

/bild/vaccinbevis-1642033429.jpg

Bild: Världen idag.

Vaccinbevis borde inte vara något problem för Guds församling om vi har samma syn som Jesus på vad en församling är. Det är inte själva kyrkobyggnaden som är församlingen, utan människorna som tror på Jesus. Därför kan församlingen mötas och träffas på olika ställen, till exempel i hemmen.

Jag läser i den kristna dagstidningen Världen idag att flera församlingar inför vaccinbevis för att man ska kunna delta i Gudstjänster som är fler än 50 personer. Kontentan av detta blir att man då kan ha större sammankomster men att det då samtidigt blir mindre antal tillfällen då man möts.

Något annat kan jag inte tolka när jag läser Livets Ords pastor Jan Bloms uttalande i tidningens artikel:

– Vi har inte resurser till att varje söndag anordna en stor mängd ”50-gudstjänster”.

Men det finns naturligtvis hur mycket resurser som helst! Medlemmarna har väl hem att bo i? Man kan samlas i hemmen. Då behöver man inte ens uppfylla "kvoten" på 50. Då kan man till exempel vara 10 eller ännu mindre. "Där två eller tre är församlade i mitt namn", säger Jesus, "där är jag mitt ibland dem".

Små megamöten

Jag tror att vi tänker fel om vi bara vill ha "stormöten". De små mötena kan andligt sett bli stora megamöten då Jesus även är mitt ibland dem också!

Ibland anklagas politikerna för att vilja hindra de kristna att samlas, men Covid-19 kan i själva verket vara orsaken att vi samlas ännu mer och blir ännu fler!

Ju fler "småmöten" desto fler människor kommer. Det här kan bli en välsignelse så att ett sprudlande församlingsliv tar fart - ja väckelse som många längtar efter!

1 Kor. 16:19 Församlingarna i Asien hälsar er. Akvila och Priscilla och den församling som kommer tillsammans i deras hus hälsar hjärtligt till er i Herren.

Lösningen angående covidpassen

Vaccinbevis borde inte vara något problem för Guds församling om vi har samma syn som Jesus på vad en församling är.

Matt. 18:20 För där två eller tre är församlade i mitt namn, där är jag mitt ibland dem.

Det är inte själva kyrkobyggnaden som är församlingen, utan människorna som tror på Jesus. Därför kan församlingen mötas och träffas på olika ställen, till exempel i hemmen.

Har vi den här synen torde vi inte bli håglösa utan vi blir istället inspirerade då vi ser möjligheterna. Tänk dej en församling på 100 personer möts samtidigt i tio olika hem. I hemmen får de ta ansvar för bibelordet, bön och lovsång och dessutom få en härlig gemenskap på köpet.

Möts upp mangrant

Om en församling på 100 personer ska mötas en gång i veckan på ett söndags förmiddagsmöte i en kyrkobyggnad kanske det kommer endast 50 personer — även om alla är vaccinerade! Vaccinpasset är alltså inte en garant för att fylla kyrkobyggnaden.

Jag vågar påstå att om man möts i smågrupper till exempel i hemmen så kommer församlingens medlemmar möta upp mer mangrant än "stormötet" på söndagen!

- 2022-01-13 01:21

Coronaviruset covid-19 vaccinpass församlingen covidpass


1 kommentarer

anonym - 27/09-25 21:25
Smågrupper låter som en bra ide. Kan bli bra engagemang och aktivitet.
Jesus kommer snart!


Kommentera

Alla kommentarer modereras. Antal tecken kvar: 340


Vill du bli frälst och få evigt liv? Ta då emot Jesus genom att be högt:

Jesus, jag tar nu emot dig och bekänner att du är Herren. Jag tror att Gud har uppväckt dig från de döda. Tack att jag nu är frälst och har fått evigt liv. Amen.

Dagens datum

Idag är det lördagen den 25 oktober 2025, vecka 43 och klockan är 15:39. Inga och Ingalill har namnsdag.

Dagens ord

Joh. 19:31 Men eftersom det var tillredelsedag, och för att kropparna inte skulle bli kvar på korset över sabbaten - för det var en stor sabbatsdag - bad judarna Pilatus, att deras ben skulle slås sönder och att de skulle tas bort.


Senaste bönämnet

2025-10-25 08:16
Jag ber för Håkan!Han vill ej förändra sig. Vissa saker måste göras, det är Guds vilja. Jesus Kristus hjälp honom. Kära bönevänner be att han får Insikt.

0 ber för bönämnet!


Senaste artiklar


Senaste kommentaren

Lars-goran Marklund - 25/10-25 08:24
Har Gud bestämt vintertid? Nej! det är människor. Solen går upp ändå. (Det finns mycket mer än ögat) det var Jesus Kristus undervisningen. Av Tro får man leva. Välsigna alla bedjare.

Skrevs i Nu blir det normaltid igen: Vintertid


Senaste bloggar och medier

  • Söndag morgon gäller det att ha koll på klockan …
  • Är ”ju” svenskans bästa ord?
  • 'Kavalkaden visar sig vara ett genidrag'

Treenigheten

Jesus är Gud som blev människa, alltid ett med Fadern och Anden.

Nåd från vår Herre Jesus Kristus, kärlek från Gud och gemenskap från den helige Ande vare med er alla. (2 Kor 13:13)


Citatet

Det är nog att vända sitt hjärta till Gud, ett enda ögonblick räcker för att erfara hans närvaro.
- Brother Lawrence (1614–1691)


Mest lästa artiklar idag

1. Nu blir det normaltid igen: Vintertid
2. Nu har det dykt upp en ny stjärna på den falska profethimlen
3. Jesus är Herren och Gud
4. Jesus sätter dig fri från hatet
5. Världen behöver Jesus - Mitt hopp för landet tändes i helgen

TROSBEKÄNNELSEN

För om du med din mun bekänner att Jesus är Herren och i ditt hjärta tror att Gud har uppväckt honom från de döda, ska du bli frälst. (Joh 10:9)

apg29.nu | Cookiepolicy

FACEBOOK TWITTER YOUTUBE TIKTOK INSTAGRAM


Denna webbplats använder cookies.