Apostlagärningarna fortsätter i vår tid!
Dagens andakt
Därför, om någon är i Kristus, är han en ny skapelse. Det gamla är förbi, se, allt har blivit nytt. (2 Kor. 5:17)
Då jag tog emot Jesus och blev frälst så hade jag ingen kunskap vad som egentligen hände. Det enda jag förstod var att det var någonting med Jesus jag behövde.
Jag böjde mina knä i pingstkyrkan i Ljungby, några bad för mig och jag tog emot Jesus. Undret var ett faktum.
I samma ögonblick jag tog emot Jesus blev jag frälst. Och jag upplevde att någonting verkligen hade skett. Mitt liv skulle aldrig mer bli densamme mer.
Fastän jag inte förstod det fullt ut vid den tidpunkten, insåg jag att något verkligt och mäktigt hade skett. Jesus hade flyttat in i mitt hjärta och gjort mig till en ny skapelse.
Att ta emot Jesus handlade inte bara om att bli religiös och sedan låta det vara så. Nej, det var en påtaglig förvandling som ägde rum inom mig.
Det gamla var verkligen förbi och allting blev nytt på ett sätt som jag aldrig kunnat föreställa mig.
Det var inte nödvändigt för mig att ha en stor kunskap om exakt vad som hände. Det viktigaste var att jag tog emot Jesus och blev frälst.
Det var efter det ögonblicket som förändringen började synas i mitt liv på ett utåtriktat sätt. Det var uppenbart för alla att något radikalt hade hänt mig - att mitt liv hade blivit totalt förvandlat av Jesus.
Bön: Tack Jesus för att jag genom tron på dig blir en ny skapelse. Amen.
Dagens andakt - 2023-07-26 16:48
Andakt Dagens andakt Vittnesbörd Frälsning Evangelisation
Lars-goran Marklund - 26/07-23 19:55
Jesus bor i hjärtat. Herren sa:en människa ska öppna ögonen hjärtat och ta emot Gud. Alla måste lämna sitt syndiga liv och tro på Jesus. "Ha lust till det goda": sa alltid min Faster ett föredöme för mig.
Bra Crister
Gertrud Evertsson - 26/07-23 22:05
Att taga emot Jesus är att förändra sig. Själen förändras genom förädling. Du blir dig aldrig mer lik. Du ger din själv till Herren Jesus.
Herre jag tackar dig
Lars-Åke Gunnarson - 28/07-23 11:15
Herre, du skänker oss nåd.
Jesus, jag tar nu emot dig och bekänner att du är Herren. Jag tror att Gud har uppväckt dig från de döda. Tack att jag nu är frälst och har fått evigt liv. Amen.
Idag är det torsdagen den 2 oktober 2025, vecka 40 och klockan är 23:01. Ludvig och Love har namnsdag.
Matt. 28:5 Men ängeln tog till orda och sa till kvinnorna: Frukta inte. För jag vet att ni söker Jesus, som blev korsfäst.
2025-10-02 19:13
Bed om frälsning och radikal omvändelse för Sami i missbruk,& att ta emot hjälp som kan få via sjukvård och kristna ställen.& Blir sig själv igen på rätt sätt.
Lars-goran Marklund - 01/10-25 19:28
Måste det bevisas att Herren finns?
För mig behöver ingenting bevosas.
Jesus undervisade för att samla sina lärjungar. Den som offrar sitt liv för Tron är Gud det är min åsikt.
Jesus är Gud och människa, inte Fadern eller Anden, men ett med dem.
Och Ordet blev kött och bodde bland oss. (Joh 1:14)
Vårt hjärta är en ständig fabrik för avgudar.
- Jean Calvin (1509–1564)
1. Fyra bevis i Matteus 28 för att Jesus är Gud
2. Du kan tala om Jesus
3. Charlie Kirks begravning varade i fem timmar inför 100 000 människor - Änkan förlät mördaren
4. Flygplan och bilar i Bibeln
5. 20 miljoner såg – hundra miljoner kan ha berörts av Charlie Kirks minnesstund
För om du med din mun bekänner att Jesus är Herren och i ditt hjärta tror att Gud har uppväckt honom från de döda, ska du bli frälst. (Joh 10:9)
FACEBOOK TWITTER YOUTUBE TIKTOK INSTAGRAM