Apg29.Nu

Apostlagärningarna fortsätter i vår tid!

Julkalender

Lucka 14 - Profetian om ormen och kvinnans säd

Prickig skallerorm.

Prickig skallerorm.

1 Mos 3:15 presenterar en tidig förutsägelse om en räddare (Messias) som skulle komma genom kvinnan och som skulle besegra ondskan, även om han själv skulle lida (hugga i hälen).

1 Mos 3:15 Jag ska sätta fiendskap mellan dig och kvinnan och mellan din säd och hennes säd*. Han [Jesus] ska krossa ditt huvud, och du [djävulen] ska hugga honom i hans häl [korsfästelsen].

Denna vers är en tidig profetia om Messias, det vill säga Jesus Kristus. Låt oss bryta ner och förklara olika delar av denna vers:

• Fiendskap mellan dig och kvinnan: Detta talar om en stridsförhållande mellan ormen (som representerar ondskan) och kvinnan. Det antyder en andlig konflikt mellan Guds folk och ondska.

• Fiendskap mellan din säd och hennes säd: Här talar det om en fortsatt konflikt mellan ormens ättlingar (de onda) och kvinnans ättlingar (de rättfärdiga eller Guds folk).

• Han ska krossa ditt huvud, och du ska hugga honom i hans häl: Detta är nyckelmeningen. "Han" syftar på kvinnans säd, och "du" på ormen. Att "krossa huvudet" är en symbol för att besegra fullständigt, medan "hugga i hälen" indikerar en mindre, men ändå smärtsam attack. Detta är en profetisk hänvisning till Jesu seger över ondskan genom sitt offer på korset.

Kvinnans säd

Det är intressant att det står "kvinnans säd", inte "mannens säd", vilket indikerar på jungfrufödseln. På ett annat ställe i Bibeln står det:

Gal. 4:4 Men när tiden var fullbordad sände Gud sin Son, född av kvinna, född under lagen,

Jesus blev född av en kvinna som inte hade haft sexuell umgängelse med en man, alltså en jungfru.

Tidig profetia

Så, sammanfattningsvis, 1 Mos 3:15 presenterar en tidig profetia om en räddare (Messias) som skulle komma genom kvinnan och som skulle besegra ondskan, även om han själv skulle lida (hugga i hälen). 

Detta är ett viktigt bibelord eftersom det är en tydlig profetia om Jesus Kristus och hans seger över Djävulen, synden och döden.

2024-12-14 00:44

#Lucköppning #Jul #Julkalender #Profetia #Jesu födelse #Korset

Dela:

2 kommentarer

Lars-goran Marklund - 14/12-24 08:40
Bibeln 💥förutspår💥 genom 👍Profeterna (💖Jesus Kristus)födelse. För ❤️Gud är inget omöjligt. Människan spår men
❤️Gud rår. Man ska ha lust till det goda för att bli 💥frälst av
👍❤️ Herren(💖Jesus)
Bra Christer


Anders - 14/12-24 19:16
Bra Christer 🙏 för övrigt är det en väldigt intressant julkalender.
Mycket stark profetia och något att betänka mitt i stormen. 🙏


Kommentera

Alla kommentarer modereras. Antal tecken kvar: 340

Nyhetsbrev

Dagens datum

Idag är det tisdagen den 8 juli 2025, vecka 28 och klockan är 12:32. Kjell har namnsdag.

Dagens ord

Uppenbarelseboken 21:4 - Och Gud skall torka bort varje tår från deras ögon; döden skall inte finnas mer...


Vill du bli frälst och få evigt liv? Ta då emot Jesus genom att be högt:

Jesus, jag tar nu emot dig och bekänner att du är Herren. Jag tror att Gud har uppväckt dig från de döda. Tack att jag nu är frälst och har fått evigt liv. Amen.


Senaste bönämnet

2025-07-08 10:26
Mår så dåligt att jag har självmordstankarbed att Gud gör ett mirakel .

2 ber för bönämnet!


Senaste artiklar

Emilia och Robert Lindberg bjuder in till tältmöten: Folkets Tält 2025 – Jesus är för dig

Jesu stora pre(för)-eviga kallelse: chil/chul – och våra små i jämförelse

Är man frälst om man inte tror på uppryckandet?

Den legendariske tv-evangelisten Jimmy Swaggart död

Ge en gåva till Open Doors arbete för de förföljda kristna

Framtiden är förutsagd: Den yttersta tiden - Del 1

Så många profetior har redan gått i uppfyllelse i Bibeln

Vapenvila mellan Israel och Iran

Irankriget: Behöver vi vara rädda?

Fjorton monsterbomber fällda över Iran i natt


Senaste kommentaren

Lars-goran Marklund - 06/07-25 06:58
💥(Man ska ha lust till det goda)🙏. Ägna inte din energi åt världsliga ting utan lita på *Herren* och du ska få❤️. 💖Jesus Kristus gör liv där inget liv är möjligt för en människa. Av *Tro* får man leva 🙏💥❤️

Skrevs i Emilia och Robert Lindberg bjuder in till tältmöten: Folkets Tält 2025 – Jesus är för dig


Mest lästa artiklar idag

  1. Gå in och be - Gå ut och ge
  2. Fjorton monsterbomber fällda över Iran i natt
  3. Emilia och Robert Lindberg bjuder in till tältmöten: Folkets Tält 2025 – Jesus är för dig
  4. Är man frälst om man inte tror på uppryckandet?
  5. Upplev Jesu budskap på ett enkelt sätt - Besök min populära TikTok-kanal med över 81 000 följare och 1,9 miljoner gillamarkeringar

Senaste bloggar och medier

  • Avstå från att rösta i kyrkovalsspektaklet
  • Sorg och ilska efter översvämningen i Texas
  • Monica Bjurström

→ Läs allt här!


apg29.nu

FACEBOOK TWITTER YOUTUBE TIKTOK INSTAGRAM