Terrorism
Bild: varldenidag.se.
Två muslimska bröder i Tyskland, syriska flyktingar från migrantkrisen, planerade att spränga en kyrka i Sverige som en hämnd för att Sverige tillät Rasmus Paludans koranbränningar.
De två muslimska bröderna, 28 och 24 år gamla, är gripna i Tyskland och misstänkta för att ha förberett terrordådet. Polisen har hittat komponenter för sprängmedel i den ena broderns lägenhet. Målet för attacken var en icke namngiven kyrka i Sverige.
Gripandet av bröderna baserades på tips från den amerikanska säkerhetstjänsten NSA angående deras beställning av kemikalier.
I tysk-arabiska grupper på Facebook betraktar vissa dessa terrorplaner som en hämnd för att Sverige tillät Rasmus Paludans koranbränningar.
Utredningen genomförs av Hamburgpolisen och Tysklands federala polis.
Be för Sverige. Be till Fadern i Jesu namn att människor ska höra budskapet om Jesus Kristus och att de tar emot honom och blir frälsta.
#Islam #terrorism #Tyskland #Syrien #Sverige #Rasmus Paludan
Lars-goran Marklund - 25/05-23 10:05
Onda ränker stoppar Livsgivaren ❤️Gud👍.
Människan spår men❤️Gud rår.
Välsigna alla bedjare💥
Bra👍 Christer 👍
Idag är det tisdagen den 18 februari 2025, vecka 08 och klockan är 23:09. Frida och Fritiof har namnsdag.
Petrus sade: Silver och guld har jag inte, men vad jag har, det ger jag dig. I Jesu Kristi nasaréns namn: res dig och gå! (Apostlagärningarna 3:6)
Jesus, jag tar nu emot dig och bekänner att du är Herren. Jag tror att Gud har uppväckt dig från de döda. Tack att jag nu är frälst och har fått evigt liv. Amen.
2025-02-18 21:20
Förbön så allt med....Och...löser sig och allt blir bra ..amen
Pingstpastorn Jack-Tommy Ardenfors har avlidit och flyttat till sitt himmelska hem hos Jesus
Stjärnspäckade tältmöten: Målle Lindberg, Gunilla Persson och Emilia Lindberg sommaren 2024
Video: Den rike mannen och Lasarus
Ibland mår man bra av uteblivna svar
Även ateister ropar efter en tro
Närmare Gud, till dig, Närmare dig! - Nearer, my God, to thee, nearer to thee!
Anders - 18/02-25 20:19
Amen 🙏
Det här är bönesvar! Tack Herren 🙏
Slutet kommer nu. Det är dessutom väckelse i Mellanöstern. Moskéerna töms på folk.
”Nu gör jag något nytt. Det spirar redan, märker ni det inte? Jag gör en väg genom öknen, stigar i ödemarken.”
Jesaja 43:19
Skrevs i Saliga är de som skapar frid