Apostlagärningarna fortsätter i vår tid!
Terrorism
Bild: varldenidag.se.
Två muslimska bröder i Tyskland, syriska flyktingar från migrantkrisen, planerade att spränga en kyrka i Sverige som en hämnd för att Sverige tillät Rasmus Paludans koranbränningar.
De två muslimska bröderna, 28 och 24 år gamla, är gripna i Tyskland och misstänkta för att ha förberett terrordådet. Polisen har hittat komponenter för sprängmedel i den ena broderns lägenhet. Målet för attacken var en icke namngiven kyrka i Sverige.
Gripandet av bröderna baserades på tips från den amerikanska säkerhetstjänsten NSA angående deras beställning av kemikalier.
I tysk-arabiska grupper på Facebook betraktar vissa dessa terrorplaner som en hämnd för att Sverige tillät Rasmus Paludans koranbränningar.
Utredningen genomförs av Hamburgpolisen och Tysklands federala polis.
Be för Sverige. Be till Fadern i Jesu namn att människor ska höra budskapet om Jesus Kristus och att de tar emot honom och blir frälsta.
#Islam #terrorism #Tyskland #Syrien #Sverige #Rasmus Paludan
Lars-goran Marklund - 25/05-23 10:05
Onda ränker stoppar Livsgivaren ❤️Gud👍.
Människan spår men❤️Gud rår.
Välsigna alla bedjare💥
Bra👍 Christer 👍
Idag är det torsdagen den 3 juli 2025, vecka 27 och klockan är 09:41. Aurora har namnsdag.
Galaterbrevet 5:22-23 - Men Andens frukt är kärlek, glädje, frid, tålamod, vänlighet, godhet, trofasthet, mildhet och självbehärskning.
Jesus, jag tar nu emot dig och bekänner att du är Herren. Jag tror att Gud har uppväckt dig från de döda. Tack att jag nu är frälst och har fått evigt liv. Amen.
2025-07-03 06:57
Vår son behöver få sälja sin lägenhet! Inga intressenter. Lägenheten är jättefin men många tomma lägenheter i stan. Be om hjälp från vår far, tack!! I Jesu namn!
Den legendariske tv-evangelisten Jimmy Swaggart död
Ge en gåva till Open Doors arbete för de förföljda kristna
Framtiden är förutsagd: Den yttersta tiden - Del 1
Så många profetior har redan gått i uppfyllelse i Bibeln
Vapenvila mellan Israel och Iran
Irankriget: Behöver vi vara rädda?
Fjorton monsterbomber fällda över Iran i natt
Jag är tvagen i Frälsarens blod
Andy Svensson - 03/07-25 06:33
En intressant berättelse som berörde mig . När döden knackar på det enda jag har är Guds nåd i Jesus Kristus ❤️. Jag skriver det här av erfarenhet i mitt liv. Guds dyrbara nåd förvandlar en syndare som mig .
Skrevs i Den legendariske tv-evangelisten Jimmy Swaggart död